Delabole Carnival 2005

TINTAGEL-KING ARTHUR COUNTRY
DELABOLE CARNIVAL 2005
Photographs by David Flower
These photos are copyright
If you would like to purchase any please ring 01840 770775
Double click on a photo for larger size
ARCHIVE... Carnival 2004...Carnival 2006...Carnival 2008

 
 
 
 
                              
Back To Top Of Page

RESULTS

                BEST CARNIVAL QUEEN Cup sponsored by: Delabole Slate Quarry
2ND	Bude Carnival Queen		Steffani Benton
1ST 	Camelford Carnival Queen	                Alanna Baker	
	BEST CARNIVAL QUEEN ATTENDANTS  Cup sponsored by: Fiona Stacey
2ND	Bude Carnival Royalty		Abbie Wilkins & Lynnette Haydon
1ST 	Camelford Carnival Royalty	              Stephanie Perry, Rachael & Jessica Nayeb
	BEST CARNIVAL QUEEN GROUP  Cup sponsored by: Elaine Bromell
2ND	Bude Carnival Royalty	                Steffani Benton, Abbie Wilkins & Lynnette Haydon
1ST 	Camelford Carnival Royalty	               Alanna Baker, Stephanie Perry, Rachael & Jessica Nayeb
	BEST CARNIVAL QUEEN FLOAT/CAR  Cup sponsored by: Ian Bray
2ND	Bude Carnival Royalty	               Steffani Benton, Abbie Wilkins & Lynnette Haydon
1ST 	Camelford Carnival Royalty	              Alanna Baker, Stephanie Perry, Rachael & Jessica Nayeb
	BEST FAIRY QUEEN   Cup sponsored by: Wind Electric
3RD	Bude Fairy Queen	                              Jasmine James
2ND	Tintagel Fairy Queen	                               Rebekah Georgiou-Stevens
1ST 	St Breward Fairy Queen	             Samantha Champion
	BEST FAIRY KING  Cup Sponsored by:
1ST 	Bude Fairy King	                              Jordan Coleman
	BEST FAIRY QUEEN ATTENDANTS  Cup sponsored by:  Delabole Perpetual Trophy
3RD	Bude Fairy Attendants	               Jordanne Brown & Jordan Coleman
2ND	Tintagel Fairy Attendants	            Holly Crone & Erin Bell
1ST 	St Breward Fairy Attendants	            Katie Storr & Anna Cornelius
	BEST FAIRY QUEEN GROUP  Cup sponsored by:  Delabole SPAR
3RD	Bude Fairy Royalty	                              Jasmine James, Jordanne Brown & Jordan Coleman
2ND	Tintagel Fairy Royalty	               Rebekah Georgiou-Stevens, Holly Crone & Erin Bell
1ST 	St Breward Fairy Royalty	             Samantha Champion, Katie Storr & Anna Cornelius
	BEST FAIRY QUEEN FLOAT/CAR  Cup sponsored by: 
3RD	Tintagel Fairy Royalty	               Rebekah Georgiou-Stevens, Holly Crone & Erin Bell
2ND	Wadebridge Fairy Royalty	
1ST 	St Breward Fairy Royalty	             Samantha Champion, Katie Storr & Anna Cornelius
CLASS 12	DECORATED BUGGY  Cup sponsored by:  The Deli Farm
2ND	Wild Fairy		             Tara Dagley
1ST 	The Flying Scotsman	Lauren Martin
CLASS 21	WALKER 5 YEARS AND UNDER  Cup sponsored by:  Delabole Pre-School Playgroup
1ST 		Little Madam Butterfly		Chloe Hore
CLASS 20 	WALKER 9 YEARS AND UNDER  Cup sponsored by:  Sam & Andrew Lewis
3RD		Cleopatra		                              Lucy Hopkins
Joint 2ND	Jack in the Box		                              Late entry
		The Hungry Caterpillar	              Kieran Hore
1ST 		"Exterminate"		             William Pace-Linsell
CLASS 19	WALKER 16 YEARS AND UNDER  Cup sponsored by:  F Davey & Sons
1ST 	Mary Poppins		                                 Rachel Schofield
CLASS 18	WALKING LADY OR GENT  Cup sponsored by: Bradleys Dairy
3RD 	Jelly Fish		                                               Jean Stewart
2ND	Sod'em Insane		                             A Delabolian
1ST 	The Four Seasons	                                              Pat Stone
CLASS 17	PAIR OF WALKERS UNDER 11 YEARS  Cup Sponsored by: Luggs Garage
3RD	Captain Cook, Tinkerbell & Croc	              Dale & Sophie Cousens
2ND	Jackasaurus & Howiesaurus		                Jack Cullip & Howie Doidge
1ST 	Minnie & Mickey Mouse			Eliza & Drew Burnard
CLASS 16	PAIR OF WALKERS 11 YEARS AND OVER  Cup sponsored by:  M & A Burt
3RD	Teenage Men in Black	                               Antony Stevens & Matthew Wood
2ND	Flower Power		                             Pat & Elaine Ash
1ST 	A Pair of Walkers	                                             Peggy Sandell & Molly Sleep
CLASS 15	WALKING GROUP 3 PEOPLE OR MORE  Cup sponsored by:  Smugglers Rest
3RD	The Simpsons			               Woodward Family
2ND	Alice in Wonderland		                            Christine Wilkins
1ST 	The Mad Hatters Tea Party	                             Peggy Ellison
CLASS 14	WALKING GROUP ORGANISATIONS OR CLUBS  Cup sponsored by: Button Meats
2ND	The Bad Tempered Ladybird		             Delabole PreSchool Playgroup
1ST 	Around the World with SureStart	                SureStart
CLASS 13	DECORATED CYCLE, HANDCART OR WHEELCHAIR  Cup sponsored by:  David Stacey
No entries		
CLASS 11	HORSEPOWER  Cup sponsored by: Delabole Fire Brigade
1ST 	1st Cart to the Moon	                               Jo & Matthew Carter
CLASS 10	MOTOR VEHICLE 1975 ONWARDS  Cup sponsored by: 
No entries 		
CLASS 9	CLASSIC CAR/VAN PRE 1975  Cup sponsored by:  The Collins Family
3RD	1972 Jago 23T Bucket HotRod		John Clark
2ND	1966 Morris 1000			             Ann Scawn
1ST 	1965 Morris Convertible		             Andy Walker
CLASS 8	VINTAGE OR CLASSIC CAR/VAN PRE 1965  Cup sponsored by:  The Stacey Family
3RD	1947 Singer 9 Tourer		               Thomas Hoskin
2ND	1960 Cadillac			              Jeff Strawson
1ST 	Austin A30 Saloon		                             Bill Trewin
CLASS 7	MISCELLANEOUS  Cup sponsored by: Cornish Insurance
2ND	Motorcycle			              John Screech
1ST 	Nuffield Showman's Engine	                             Des Tremaine
CLASS 6	TRACTORS (ANY AGE)  Cup sponsored by: City of Slate Lodge RAOB
3RD	Ford 5000		                             Richard Dawe
2ND	Ferguson T20		                             Ken Finnemore
1ST 	Massey Ferguson 35	                                            Mary Treleaven
CLASS 5	TRADE VEHICLES  Cup sponsored by: The Rush Family
3RD	Tilley's Coaches	                                              Tilley's Coaches
2ND	Music by the Water	                                              Robin Teague
1ST 	Sin City			                              Sin City
CLASS 4	TRADESMENS TABLEAUX  Cup sponsored by:  The Tiney Family
3RD	Bradley's Dairy		                              Bradley's Dairy
2ND	Delabole's Flour Power	                              Emily Janes & Flowers from Bruallen
1ST 	The Colliford Beast	                                                Colliford Kids Kingdom
CLASS 3	COMIC TABLEAUX  Cup sponsored by:  The Setters Restaurant
3RD	When times are hard 	                                The Dynamic Duo
2ND	Pirates of Penpants		                                Richard Lewis
1ST 	The Fool Dela-Monty		              Delabole Alcohol Appreciation Society
CLASS 2	ARTISTIC TABLEAUX BY ORGANISATIONS/CLUBS  Cup sponsored by: Geoff & Sandra Cleave
2ND	Alice in Wonderland		                              Tots to Teens
1ST 	The Atlantic Ghost Express	                              Delabole AFC & Supporters
CLASS 1	ARTISTIC TABLEAUX   Cup sponsored by: Western Supply
3RD	Gorillaz Feelgood Inc	                               The Reed Family
2ND	ABBA			                               Batty, Rob, Jo & Ann
1ST 	Emma's Wonderland                                  	Emma Hawke
 
OVERALL BEST FLOAT : Cup sponsored by:  Cara Johnstone-Ward
The Atlantic Ghost Express - Delabole AFC & Supporters
OVERALL BEST WALKING TABLEAUX:  Cup sponsored by - Paul Mitchell 
Around the World with SureStart
BEST DRESSED COLLECTOR: The Ron Thomas Memorial Cup
Mary Poppins & Bert the Sweep - Marie Shore & Jean Palin
BEST DRESSED DRIVER:  Cup sponsored by - Stephens & Harris
Shane Trewin - Delabole Fairy Queen Driver
                         Back To Top Of Page

 



E Mail me on flowcrick@aol.com

Copyright  David Flower 2000 - 2008
Disclaimer: No part of this website may be reproduced, stored on a retrieval system, or transmitted in any form or by any means, electronic, mechanical, photocopying, recording, or otherwise, without the written consent of tintagelweb.co.uk (David Flower). You may however, download on to a personal computer owned or controlled by yourself and you may make a single copy of any part of this publication, for your private use or study.

tintagelweb.co.uk are not liable for any direct, indirect or consequential loss arising from the use of information or material contained in the site or from your access to the web sites of customers or other material on the internet obtained via links from this site.